Najnowsze artykuły

Pędzel kabuki - do czego służy i jak go...

Każda z pań doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi makijażu. Jest on wstanie bowiem sprytnie i skutecznie przykryć ewentualnie niedoskonałości cery, a...

Czytaj Więcej

Co się dzieje z pszczołami zimą?

Dzień dobry pszczółki! Do wielkiego święta pozostał już tylko tydzień, więc oficjalnie wkraczamy w świąteczny nastrój. Tutaj w The Hive, być może już schrupaliśmy nasze pierwsze mince pie w tym sezonie i posłuchaliśmy świątecznych melodii! W związku z tym, że zima ma zostać, pomyśleliśmy, że nadszedł czas, aby uzyskać aktualizację od naszego ulubionego pszczelarza, Pa Harpera (aka Ron), aby zobaczyć, jak jego pszczoły radzą sobie w tej chłodnej pogodzie. Jesteśmy winni tego, że postrzegamy pszczelarstwo jako zajęcie wyłącznie letnie, dlatego zawsze fascynuje nas to, co pszczelarze robią, gdy robi się zimno. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pszczoły oficjalnie nie "hibernują" na zimę, a pszczelarze również nie! Ron był zajęty przygotowaniami do lata i uważnie obserwował swoje pszczoły - więc bez dalszego zastanawiania się, oto nasze ostatnie spotkanie z nim!

Cześć Ron, powiedz nam, jak ci się układa z pszczołami?

Cześć! Cóż, mam się dobrze i mam nadzieję, że moje pszczoły również. Spakowałem ul na zimę, aby upewnić się, że są bezpieczne i niedawno dodałem do ula element wyposażenia, który my pszczelarze nazywamy Mouseguard. Jest to prosty element wyposażenia, który umieszczamy nad wejściem do ula, aby zapobiec przedostawaniu się myszy, jednocześnie pozwalając pszczołom na swobodne wchodzenie i wychodzenie. Kiedy robi się zimno, myszy często próbują dostać się do naszych uli, ponieważ jest w nich o wiele cieplej niż na zewnątrz!

Ach, co za wspaniały pomysł - przecież nie chcemy, aby uszkodziły ul, prawda?

Nie, na pewno nie. Myślę jednak, że moje pszczoły mają się dobrze w środku, ponieważ od czasu do czasu, kiedy mieliśmy cieplejsze dni, widziałem kilka latających wokół ula, być może szukających nektaru.

To wspaniała wiadomość. Więc przetrwały sezon. Wygląda to obiecująco! Co dokładnie robią pszczoły przez zimę?

Cóż, kolonia bardzo się kurczy. Powiedziałbym, że z około 50 000 pszczół w lecie do około 10 000 w zimie. Nie potrzebujesz tak wielu pszczół jak latem, więc kolonia się kurczy. Nie spadnie ona jednak poniżej pewnego rozmiaru, ponieważ potrzebna jest określona liczba pszczół, aby utrzymać ciepło między sobą.

Czym różnią się te pszczoły od pszczół letnich?

Te pszczoły żyją znacznie dłużej, około 6 miesięcy, podczas gdy w lecie pszczoły robotnice żyją tylko około 6 tygodni. Pszczoły te nie muszą pracować tak ciężko jak latem, ponieważ ich głównym zadaniem jest teraz utrzymanie ciepła naszej królowej i siebie nawzajem. Robią to pozostając w skupisku (przypominającym kształtem piłkę do rugby) i na zmianę znajdując się na zewnątrz skupiska.

Czy to skupisko pozostaje dokładnie takie samo przez całą zimę?

Nie do końca! Pszczoły stopniowo przemieszczają się do wnętrza ula, aby mogły zjeść zgromadzony w nim miód. Jest to jednak bardzo powolne - powiedziałbym, że potrzeba im około miesiąca, aby przesunąć się o jeden cal! Nie zdejmę jednak pokrywy z ula, aby zajrzeć do niego aż do stycznia, ponieważ jeśli to zrobię, ciepło bardzo szybko ucieknie. Najlepiej jest zostawić je na jakiś czas.

Więc podczas gdy pszczoły są zajęte utrzymywaniem ciepła, co ty robiłeś?

Cóż, właściwie sam byłem dość zajęty! Widzisz, my pszczelarze (ci rozsądni) postrzegamy tę porę roku jako szansę na oczyszczenie naszego sprzętu i przygotowanie wszystkiego do następnego sezonu.