Najnowsze artykuły

Pędzel kabuki - do czego służy i jak go...

Każda z pań doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi makijażu. Jest on wstanie bowiem sprytnie i skutecznie przykryć ewentualnie niedoskonałości cery, a...

Czytaj Więcej

Kosmetyki mineralne do makijażu: jakie mają właściwości, czy są zdrowe?

Używają ich gwiazdy filmowe, promują błyszczące magazyny, kupuje je wiele kobiet. Makijaż mineralny istnieje od lat 70. XX wieku i jest jednym z najmodniejszych i najgorętszych trendów w świecie urody ostatnich lat.

Dlaczego kosmetyki mineralne?

Popularność dekoracyjnych kosmetyków mineralnych wynika z chęci posiadania „czystych” produktów. Prawdziwe kosmetyki mineralne zawierają tylko naturalne składniki bez chemicznych dodatków takich jak parabeny, zapachy, syntetyczne barwniki. W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów do makijażu, które zawierają konserwanty i inne chemikalia, które mogą zatykać pory i powodować problemy skórne: podrażnienia, zaburzenia równowagi i wysypki. Minerały to naturalne substancje. Są dokładnie czyszczone, kruszone na mikrocząsteczki i dodawane do produktów kosmetycznych. Głównie stosowane są dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenek żelaza, mika, azotyn boru i glinokrzemiany. Kosmetyki mineralne mogą składać się z wielu składników, takich tlenek cynku i dwutlenek tytanu jako kompozycja mineralna. Prawdziwy makijaż mineralny to same minerały. Zawiera tylko rafinowane pokruszone minerały i nieorganiczne pigmenty. Zgodnie z nowoczesnymi technologiami minerały są kruszone do tego stopnia, że osadzają się w najmniejszych zagłębieniach skóry, ale jednocześnie nie zatykają porów i przepuszczają powietrze.

Zalety

Główną zaletą makijażu mineralnego jest to, że w ogóle nie zatyka porów, dzięki czemu skóra „oddycha” w naturalny sposób. Jest mniej prawdopodobne, że spowoduje trądzik. Składniki takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku mają właściwości przeciwzapalne. Tlenek cynku jest szczególnie dobry dla skóry podrażnionej, wrażliwej lub niedawno poddanej zabiegowi kosmetycznemu, lub peelingowi laserowemu. Jest również korzystny dla osób cierpiących na trądzik różowaty. Dwutlenek tytanu i tlenek cynku często znajdują się w produktach przeciwsłonecznych, ale nie czyni to makijażu mineralnym alternatywą dla filtrów przeciwsłonecznych, chociaż większość produktów mineralnych ma współczynnik ochrony przeciwsłonecznej co najmniej SPF15.

podkład mineralny

Skład kosmetyków mineralnych

Głównym składnikiem kosmetyków mineralnych jest jego podstawa, zastępująca talk. Dostępna w różnych kolorach. Właściwości zależą od jego próby. Drobno mielona mika odbija i rozprasza światło, maskuje drobne zmarszczki i rozszerzone pory, nadaje skórze jedwabistość, redukuje tłusty połysk oraz zapewnia miękką i równomierną aplikację. Średnia mika nadaje skórze naturalny blask. Gruba mika odbija światło jak diament i jest stosowana w mineralnych cieniach do powiek w celu uzyskania satynowego i połyskującego efektu. Tlenek żelaza to najsilniejszy pigment, dający szereg różnych odcieni, które są jak najbardziej zbliżone do naturalnych (czarny, czerwony, żółty, brązowy). Jest stosowany w różnych kosmetykach od bazy po szminkę i błyszczyk. To hipoalergiczny składnik, który reguluje poziom nawilżenia skóry, zapewniając niewidoczny makijaż. Ma właściwości bakteriobójcze. Ultramaryna, węgiel, ochra, karmin, indygo, tlenek chromu - pozyskuje się je z surowców naturalnych. Nadają się do wrażliwej skóry i makijażu oczu. Stearynian magnezu to biały, bezwonny proszek. Zapewnia teksturę i przezroczystość. Z kolei krzemionka, to gładki, jedwabisty, transparentny biało-różowy puder stosowany w wielu produktach kosmetycznych. Posiada wysoką chłonność. Dzięki właściwościom rozpraszania światła zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Glinka jest używana w wielu kosmetykach pudrowych i kryjących. Istnieje wiele różnych rodzajów gliny, ale kaolin jest najbardziej wszechstronnym i najczystszym z nich wszystkich. Kaolin jest bardzo chłonny i ma kremową konsystencję. Absorbuje wilgoć, zmniejsza połysk skóry, chroni przed zanieczyszczeniami, absorbuje sebum. Jest bezwonny i ma gładką konsystencję. Jest to najdelikatniejsza ze wszystkich glinek. Pomaga w leczeniu drobnych problemów skórnych i trądziku. Zapewnia matowy odcień z dobrą trwałością koloru.