Najnowsze artykuły

Pędzel kabuki - do czego służy i jak go...

Każda z pań doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi makijażu. Jest on wstanie bowiem sprytnie i skutecznie przykryć ewentualnie niedoskonałości cery, a...

Czytaj Więcej

Puder i podkład mineralny. Jak nakładać?

Kosmetyki mineralne to kategoria produktów, z którą kojarzy się najwięcej mitów. Często użytkowniczki nie wiedzą jak prawidłowo aplikować puder czy podkład mineralny.

Do czego służą?

Główna właściwość proszku mineralnego jest już ukryta w nazwie: składa się z rozdrobnionych naturalnych minerałów. Nie zatykają porów ani nie podrażniają skóry, ale jednocześnie pochłaniają nadmiar sebum, dodają skórze blasku i wygładzają jej powierzchnię. Puder mineralny, jak zwykle, jest zwarty i sypki, przezroczysty i kolorowy (ten ostatni również koryguje koloryt). Z reguły kosmetyki mineralne to także takie, które nie zawierają chemicznych barwników, substancji zapachowych, olejów mineralnych, alkoholi, wosków, konserwantów. Składniki te częściej niż inne powodują negatywną reakcję skóry, wywołują podrażnienia i stany zapalne.

Skład proszku mineralnego

Właściwie klasyczny puder mineralny nie zawiera innych składników, z wyjątkiem mocno rozdrobnionych naturalnych minerałów. Nowoczesne marki kosmetyczne dodają do kosmetyków mineralnych dodatkowe składniki, na przykład naturalne olejki i ekstrakty roślinne. Jednak najczęściej w kompozycji jest kilka podstawowych elementów:

• Tlenki żelaza mają właściwości antybakteryjne.

• Dwutlenki tytanu i cynku odbijają promienie ultrafioletowe.

• Dwutlenek krzemu (krzemionka) reguluje pracę gruczołów łojowych.

• Mika (mika) zapewnia efekt promiennej skóry.

• Perlit i talk w proszku pochłaniają nadmiar sebum.

Ze względu na swój skład proszek mineralny rzadziej niż zwykle powoduje negatywną reakcję skórną. Dwutlenek tytanu (biały pigment) i tlenek cynku tworzą fizyczną warstwę chroniącą przed promieniami UVA i UVB. Puder mineralny jest idealny dla skóry normalnej i mieszanej.

kobieta nakładająca makijaż

Jak nakładać puder?

Dziewczyny o tłustej skórze powinny bliżej przyjrzeć się tej kategorii podkładów. Jak już wiemy, puder mineralny doskonale wchłania sebum i matuje skórę. Być może nie poradzi sobie z rozszerzonymi porami, ale w tym przypadku mamy specjalny podkład, który zwęża pory. Puder kompaktowy jest wygodniejszy w użyciu, nie zajmuje dużo miejsca w torbie i pozwala na utrwalenie makijażu w dowolnym miejscu i czasie. Można go nakładać bezpośrednio za pomocą dołączonej gąbki. Luźny puder najlepiej stosować w domu, nakładać go puszystym pędzelkiem. Puder sypki ma zazwyczaj jaśniejszą konsystencję i równomiernie się rozprowadza. Kompaktowy zapewnia mocniejsze krycie. Jeśli wybierasz luźny puder mineralny, nakładaj go pędzlem kabuki, który ma krótsze i grubsze włosie niż zwykły pędzelek. Zapewni mocniejsze krycie. Najpierw należy użyć peelingu, aby usunąć warstwę rogową naskórka i wygładzić jego powierzchnię. Zastosuj swój zwykły krem nawilżający. Poczekaj, aż całkowicie się wchłonie. Lekkim, okrężnym ruchem rozprowadź puder. Warstwa pudru nie powinna być zbyt gruba i widoczna. Jeśli uważasz, że to nie wystarczy, postępuj zgodnie z metodą nakładania warstw. Alternatywnie nakładaj puder od razu za pomocą gąbki zamiast pędzla.

Makijaż mineralny nie wymaga użycia podkładu. Pod bazę mineralną nakłada się jedynie krem nawilżający, dzięki czemu puder łatwiej „rozpuszcza się” ze skórą. Ruchy powinny wyglądać tak, jakbyś coś polerowała, ale bardzo delikatnie. Nakładaj minerały, aż twoja skóra będzie gładka, jedwabista. Upewnij się, że nie jest to gruba warstwa. Lepiej zastosować 3 cienkie warstwy niż 1 grubą. Cienką warstwę podkładu nakłada się również na powieki jako bazę pod makijaż. Kilka minut po nałożeniu makijażu mineralnego można spryskać twarz wodą hydrolatową lub termalną. Pomoże to równomiernie rozprowadzić puder i utrwalić makijaż.