Najnowsze artykuły

Pędzel kabuki - do czego służy i jak go...

Każda z pań doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi makijażu. Jest on wstanie bowiem sprytnie i skutecznie przykryć ewentualnie niedoskonałości cery, a...

Czytaj Więcej

Czy miód jest dobry na kaszel i ból gardła?

Czy miód może powstrzymać kaszel i ból gardła?

Chociaż trochę niechętnie użylibyśmy słowa "leczyć", długa historia stosowania miodu w leczeniu kaszlu i bólu gardła sięga tysięcy lat wstecz.

Wielu z nas pamięta, jak nasi rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie podawali nam w dzieciństwie napoje z miodem i cytryną, aby złagodzić ból gardła i kaszel. Ta wiedza i osobiste doświadczenie w stosowaniu miodu jako środka leczniczego wydaje się być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Miód, zwłaszcza w stanie surowym, jest pełen aminokwasów, witamin, minerałów, węglowodanów i przeciwutleniaczy. Sposób, w jaki miód działa na objawy bólu gardła nie jest w pełni udowodniony naukowo. Większość badań sugeruje, że może to być spowodowane znanymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i gojeniem się ran, które mogą przynieść ulgę w bólu i zmniejszyć stan zapalny.

NICE (the National Institute for Health and Care Excellence) oraz Public Health England sugerują, że miód powinien być pierwszym środkiem stosowanym przez pacjentów w przypadku kaszlu, a nie antybiotyki.

Jakiego rodzaju miodu powinienem używać na kaszel lub ból gardła?

Wszystkie rodzaje miodu są generalnie bezpieczne w leczeniu bólu gardła. Nie wolno jednak podawać miodu niemowlętom i dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na ryzyko botulizmu niemowlęcego. Jest to rzadka, ale poważna forma zatrucia, do którego dochodzi w wyniku spożycia zarodników znajdujących się w produktach miodowych.

Zwykle przyczyną bólu gardła jest zwykła infekcja wirusowa lub bakteryjna i choć nie jest to zazwyczaj poważna dolegliwość, może powodować uczucie dyskomfortu w gardle i bolesny kaszel. W takich przypadkach odkryliśmy, że miód może przynieść doskonałą ulgę, a być może także pomóc w szybkim zwalczeniu infekcji. Aby uzyskać wszystkie lecznicze korzyści z miodu, musisz używać surowego miodu. Proces ogrzewania w większości butelkowanych miodów zabija prawie wszystkie jego właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Większość typowych kaszli i bólów gardła w końcu ustępuje bez żadnego leczenia. Jeśli ból gardła lub kaszel trwa dłużej niż tydzień lub dwa, lub stopniowo się pogarsza, a nie poprawia, a zwłaszcza jeśli zauważysz inne objawy, to może to być coś poważniejszego. W takich przypadkach bezwzględnie zalecamy kontakt z lekarzem, aby na wszelki wypadek sprawdzić, co się dzieje.

Jak używać miodu na ból gardła lub kaszel?

Nasze ulubione sposoby stosowania miodu na kaszel i ulgę w bólu gardła.

Miód, cytryna i imbir.

Najwygodniejszym sposobem, jaki znaleźliśmy, aby użyć miodu w leczeniu kaszlu lub bólu gardła, jest użycie naszego Surowego Miodu z Cytryną i Imbirem wymieszanego bezpośrednio w filiżance gorącej (nie wrzącej) wody.

Nie tylko będziesz cieszyć się kojącymi i leczniczymi właściwościami surowego miodu, ale także dodatkową witaminą C, która pomaga zwalczać infekcje dróg oddechowych. To wraz z dodatkowymi korzyściami płynącymi z imbiru, który może pomóc uspokoić wszelkie stany zapalne, sprawia, że jest to szybki i łatwy sposób leczenia, który również świetnie smakuje!

Stwierdziliśmy, że picie tego napoju dwa razy dziennie przy pierwszych oznakach bólu gardła może powstrzymać jego pogorszenie i bardzo szybko złagodzić paskudny kaszel.

Mleko i miód

Jeśli masz ochotę na coś innego, kolejną fantastyczną opcją jest mleko z miodem. Mleko może być również bardzo kojące dla bólu gardła, a ciepły kubek mleka z łyżeczką miodu Manuka to jedna z małych przyjemności życia, niezależnie od tego, czy chodzi o leczenie bólu gardła, czy po prostu o to, by się nim delektować. Odkryliśmy, że działa to szczególnie dobrze na suchy lub kleszczowy kaszel.

Miód i czosnek

Na kaszel z większą ilością śluzu polecamy połączenie miodu i czosnku. Czosnek jest doskonałym naturalnym środkiem rozkurczowym, który pomaga oczyścić gardło z zalegającego w nim śluzu. Zawiera on również związki, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji bakteryjnych.

Aby go przygotować, wystarczy dodać 2 ząbki czosnku do 100 g naszego Oryginalnego Surowego Miodu Witaminowego, dobrze wymieszać i pozostawić pod przykryciem na noc lub na kilka godzin, jeśli chcesz go użyć jak najszybciej. Następnie po prostu dodaj łyżeczkę miodu z czosnkiem do filiżanki gorącej wody i zamieszaj. Zauważyliśmy, że picie tego 2-3 razy dziennie naprawdę pomaga oczyścić śluz i jednocześnie ukoić gardło.

Po prostu surowy miód

Oczywiście, jeśli wolisz, możesz po prostu łyknąć nasz pyszny Surowy Miód lub Miód Manuka prosto z łyżeczki! Zapewni Ci to natychmiastową kojącą warstwę ochronną na Twoje suche gardło, która może przynieść ulgę w drapiącym podrażnieniu gardła niemal natychmiast!

Miód jest jednym z najlepszych naturalnych produktów do leczenia kaszlu, przeziębienia i bólu gardła, więc zanim sięgniesz natychmiast po miodowo-cytrynowy napój farmaceutyczny w proszku, dlaczego nie spróbować najpierw prawdziwego produktu? Możesz być zaskoczony wynikami!

Czy odniosłeś sukces w leczeniu kaszlu lub bólu gardła za pomocą jednego z produktów Just Bee's Raw Honey? Jeśli tak, prosimy o komentarz poniżej z Waszymi doświadczeniami. Jak zawsze, chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie!

Dostałam RawHoney w wieku 7 lat, prosto z ula w Lammermoors. Miałam problemy z sercem i powiedziano mojej mamie, że to pomoże. Musi być w tym trochę prawdy, ponieważ mam już prawie 86 lat.