Najnowsze artykuły

Pędzel kabuki - do czego służy i jak go...

Każda z pań doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi makijażu. Jest on wstanie bowiem sprytnie i skutecznie przykryć ewentualnie niedoskonałości cery, a...

Czytaj Więcej

Jak zostać pszczelarzem

Nie mogliśmy się doczekać, aby podzielić się z Wami pewnymi nowościami... Gu ess co? W ten weekend dostaliśmy nasz pierwszy miód 2017 roku z uli Just Bee. I ojej, jest absolutnie pyszny! Jeśli kiedykolwiek próbowaliście świeżego miodu od lokalnego pszczelarza, będziecie wiedzieć, jak bardzo różni się on od tego z supermarketu. I nie tylko o tym mówimy, zachęcamy Cię do spróbowania - znajdziesz go na lokalnym targu rolniczym!

 

Czy obietnica pysznego miodu zainspirowała Cię do spróbowania pszczelarstwa? Być może niektórzy z Was już o tym myśleli, ale uznali to za mrzonkę. A może po prostu jesteście ciekawi, czy dowiecie się więcej. W tym tygodniu podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak możesz dowiedzieć się więcej o tym wspaniałym hobby, poznać lokalnych pszczelarzy, a nawet rozpocząć przygodę z własnym ulem!

 

Ok, więc pierwszą rzeczą, którą polecamy osobom zainteresowanym zostaniem pszczelarzem (lub po prostu chcącym dowiedzieć się więcej o tym hobby) jest skontaktowanie się z lokalnym Stowarzyszeniem Pszczelarzy. Obecnie w całej Anglii istnieje ponad 66 lokalnych stowarzyszeń, które zapewniają lokalne wsparcie i edukację, aby rozpocząć działalność. Promują one również odpowiedzialne pszczelarstwo i podnoszą świadomość na temat problemów, z jakimi borykają się pszczoły.

 

Lokalne Stowarzyszenie Pszczelarzy można znaleźć tutaj: https://www.bbka.org.uk/about/local_associations/find_an_association.php

pszczoła

Na stronie internetowej lokalnego stowarzyszenia można znaleźć informacje na temat terminu kolejnego kursu "Wprowadzenie do pszczelarstwa". Zazwyczaj obejmuje on 1-2 dni szkolenia teoretycznego oraz wizytę w lokalnej pasiece (kolekcja uli), gdzie można przebrać się w strój pszczelarski (tak, to jest tak ekscytujące, jak brzmi!) i odbyć lekcję praktyczną przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w sprzęt i pszczoły!

Współzałożyciel Just Bee, Joe, przez kilka lat przyglądał się swojemu tacie pszczelarzowi ("Pa Harper"), ale chciał poznać więcej teorii: "Nauczyłem się tak wiele! Dowiedziałem się, jak wygląda życie pszczoły miodnej, jakie mają zadania i jak się nimi opiekować, a następnie włożyłem kombinezon pszczelarski i wykonywałem różne zadania pod okiem doświadczonego pszczelarza. Gorąco polecam!".

 

Po ukończeniu kursu wprowadzającego można zostać członkiem lokalnego stowarzyszenia. Uprawnia to do uczestniczenia w comiesięcznych spotkaniach z innymi pszczelarzami (doświadczonymi i tymi, którzy dopiero się uczą). Będziecie mieli okazję pomagać w pracach w pasiece i uczyć się od innych.

 

Jak mówi Pa Harper: "Pozwala to zobaczyć pszczoły innych ludzi i to, co robią. Można wtedy porównać je z własnymi i zobaczyć, czy są w tyle, czy nie".

 

Jednak dalej mówi nam, że jest znane powiedzenie wśród pszczelarzy... "jeśli zadasz pytanie 12 pszczelarzom, otrzymasz 13 odpowiedzi", żartuje i wyjaśnia, "na koniec dnia, każda rodzina jest wyjątkowa. Nigdy nie wiesz, na co się natkniesz, dlatego spotkania z innymi pszczelarzami to świetny sposób na dzielenie się wiedzą, wskazówkami i doświadczeniami.

 

Pa Harper podzielił się z nami historią z ostatniej wizyty, a my nie mogliśmy się oprzeć podzieleniu się nią z Wami, gdyż pokazuje ona, że pszczelarze powinni zawsze spodziewać się niespodziewanego!

 

Zazwyczaj królowa pszczół jest oznaczona małą kreską na grzbiecie, aby pszczelarz mógł ją łatwo zidentyfikować. Pa Harper, sprawdzając ule w swojej lokalnej pasiece, zauważył coś dziwnego. Zobaczył królową pszczół, a dwie minuty później zobaczył inną królową - INNĄ królową w tym samym ulu! FYI: jest to bardzo niezwykłe, tak jak w prawdziwym życiu, może być tylko jedna królowa! Zazwyczaj, jeśli w jednym ulu są dwie królowe, walczą one ze sobą (na śmierć i życie!) i zostaje tylko jedna, jednak w tym ulu były dwie! Kiedy Ron porozmawiał z innymi pszczelarzami, odkrył, że ktoś stracił swoją królową! Na szczęście została zauważona zanim wpadła na drugą królową i wróciła do swojego prawowitego królestwa / ula! Phew!!!

 

 

Ok, więc masz to! Ekscytacja stania się pszczelarzem to nie tylko ten moment, w którym rozsmarowujesz pierwszą partię miodu na toście... Jeśli zainspirował Cię ten wpis, zachęcamy do poszukania lokalnego stowarzyszenia pszczelarzy i dowiedzenia się więcej! Dla wszystkich nowych BEE lub obecnych pszczół, zapraszamy do przesyłania zdjęć Waszych pszczelarskich wybryków - lub po prostu pszczół lub kwiatów w Waszym ogrodzie (nie jesteśmy wybredni!!). Chętnie zobaczymy, co porabiacie o tej porze roku. Napisz do nas na adres thehive@justbeedrinks.co.uk lub oznacz nas na naszych profilach społecznościowych @justbeedrinks. Wyślemy naszym ulubionym pszczelarzom pudełko Just Bee!