Najnowsze artykuły

Pędzel kabuki - do czego służy i jak go...

Każda z pań doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi makijażu. Jest on wstanie bowiem sprytnie i skutecznie przykryć ewentualnie niedoskonałości cery, a...

Czytaj Więcej

Ekologiczne kosmetyki naturalne dla wegan i wegetarian

Dziś wiele osób interesuje się wegańskimi kosmetykami, markami i listami produktów, które pasują do tej definicji. Oczywiście firmy kosmetyczne również kierują się preferencjami konsumentów. Oznacza to, że coraz częściej sprawiają, że ich produkty są przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zwierząt i przyrody.

Kosmetyki wegańskie: co to jest?

Oczywiście kosmetyki wegańskie nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Karmin lub koszenila, które nadają produktom przyjemny czerwonawy odcień, są dość często stosowane w kosmetykach, w tym dekoracyjnych. Ponadto w przemyśle perfumeryjnym, tekstylnym, spożywczym, a nawet w medycynie. Otrzymywany jest z samic koszenili, które zawierają dużo tego barwnika. Jakich jeszcze produktów nie powinniśmy spotkać w kosmetykach wegańskich?

Kreatyna

Kreatyna to aminokwas naturalnie występujący w mózgu i mięśniach. Jest wytwarzany przez wątrobę, trzustkę i nerki, ale w przemyśle kosmetycznym jest pozyskiwana z owoców morza i czerwonego mięsa. Nie ma udowodnionego związku między kreatyną a trądzikiem. W rzeczywistości kreatyna może faktycznie przynosić korzyści twojej skórze, zwłaszcza w walce z efektem starzenia. Istnieją dowody na to, że kreatyna może zmniejszyć zwiotczenie skóry, zmarszczki i uszkodzenia słoneczne. Jednak wiele osób uważa, że kreatyna jest sterydem anabolicznym.

Lanolina

Jest od dawna jest stosowana w pielęgnacji skóry i przemyśle kosmetycznym jako skuteczny emolient, powszechnie stosowany w kremach i balsamach do ciała, aby zatrzymać bardzo nawilżenie i zapobiec utracie wody. Jednak lanolina ma również złą reputację, gdy podrażnia wrażliwą skórę i powoduje reakcje alergiczne. Jaka jest więc prawdziwa historia lanoliny?

Lanolina to tłusta, żółta substancja wytwarzana z wydzielin (łoju) z gruczołów skóry owiec w celu kondycjonowania ich wełny. Jest to naturalny produkt pochodzenia zwierzęcego pozyskiwany ze strzyżonej wełny. Lanolina to długołańcuchowy woskowaty ester zawierający cholesterol, ale o innym składzie niż ludzki łój. Pomimo tego, że jest częstym składnikiem wielu produktów sprzedawanych w celu leczenia egzemy, oparzeń, zadrapań, surowych sutków i skóry po zabiegu, częstość występowania alergii na lanolinę gwałtownie rośnie.

kosmetyki z kolagenem

Kolagen

Jest głównym włóknistym białkiem tkanki łącznej u zwierząt i jest najbardziej obficie występującym białkiem u ssaków, stanowiąc 25-35% całkowitej zawartości białka w organizmie. Kolagen stanowi 1-2% tkanki mięśniowej i 6% silnych mięśni ścięgnistych. Kolagen, bogaty w prolinę i hydroksyprolinę, ma dużą wytrzymałość na rozciąganie i jest głównym składnikiem powięzi, chrząstek, więzadeł, ścięgien, kości i skóry. Wraz z miękką keratyną odpowiada za wytrzymałość i elastyczność skóry. Jego degradacja prowadzi do powstawania zmarszczek towarzyszących starzeniu. Kolagen ma szereg zastosowań dentystycznych, ortopedycznych i chirurgicznych, w tym w chirurgii plastycznej. Stosowany jest jako środek leczniczy u pacjentów z oparzeniami, przy odbudowie kości oraz jako sztuczny substytut skóry. Większość kolagenu medycznego pochodzi od bydła lub świń.

Chitozan

To rodzaj błonnika otrzymywanego z chityny, substancji, która rozwija się w twardych zewnętrznych skorupach skorupiaków, takich jak kraby, raki, krewetki i kalmary. Podobnie jak inne formy błonnika, chitozan jest niestrawny i przemieszcza się przez układ pokarmowy bez wchłaniania. Chitozan jest dostępny jako suplement diety, który rzekomo pomaga ludziom schudnąć i obniżyć poziom cholesterolu. Skonsultuj się z wykwalifikowanym lekarzem przed przyjęciem suplementów chitozanu.