Najnowsze artykuły

Pędzel kabuki - do czego służy i jak go...

Każda z pań doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi makijażu. Jest on wstanie bowiem sprytnie i skutecznie przykryć ewentualnie niedoskonałości cery, a...

Czytaj Więcej

Kosmetyki dla alergików

Wybór kremu, szminki, tuszu do rzęs czy perfum to poważny problem dla alergika. Wynika to z substancji aktywnych, konserwantów i zapachów zawartych w kosmetykach.

Jakie kosmetyki wybrać?

Jednocześnie pielęgnacja skóry kremami i tonikami, stosowanie kosmetyków dekoracyjnych i perfum jest dla kobiety równie ważne, jak piękne ubranie czy właściwe odżywianie. Jednak co zrobić, gdy od tuszu, pojawi się obrzęk, łuszczenie lub swędzenie od kremu? Oczywiście takie kosmetyki nie są dla ciebie. W takim przypadku wskazane są kosmetyki dla alergików. Jednak hipoalergiczna etykieta nie gwarantuje, że ten produkt jest odpowiedni dla ciebie. Reakcje alergiczne są bardzo zróżnicowane. Osoby skłonne do alergii powinny zwrócić uwagę na to, czy wybrany kosmetyk zawiera konserwanty (są one szczególnie często stosowane w produktach na bazie wody). Decydując się na produkty bez konserwantów, pamiętaj, że mają one krótszy termin przydatności. Dlatego stosując kosmetyki bez konserwantów, należy zwrócić szczególną uwagę na sterylność opakowania i dobrać preparaty zapakowane w taki sposób, aby chroniły zawartość. Konieczne jest kupowanie produktów kosmetycznych w wyspecjalizowanych sklepach i aptekach.

Alergie nie są powodem do rezygnacji z kosmetyków

Kobiety ze skłonnością do alergii i indywidualnych nietolerancji wiedzą, jak trudno jest znaleźć odpowiedni kosmetyk pielęgnacyjny lub dekoracyjny. Dlatego wiele marek - krajowych i zagranicznych - zaczęło produkować linie kosmetyczne, które są zaprojektowane specjalnie dla takich osób. Te hipoalergiczne produkty mają takie same właściwości jak konwencjonalne kosmetyki, ale mogą być również stosowane w przypadku skóry alergicznej.

Skład takich kosmetyków jest w pełni bezpieczny i nie posiada właściwości toksycznych, gdyż podstawą są naturalne składniki występujące w naturze. Wszystkie pierwiastki chemiczne, które są najczęściej alergenami, są całkowicie wykluczone ze składu. Dzięki temu stosując kosmetyki hipoalergiczne (zarówno pielęgnacyjne, jak i dekoracyjne), nie zauważysz negatywnych skutków. Produkty hipoalergiczne mają dość krótki okres przydatności (głównie ze względu na swój skład). Dlatego w procesie wyboru i zakupu dokładnie sprawdź datę produkcji i datę ważności. Pamiętaj, że przeterminowane produkty mogą uszkodzić twoją skórę. Taki produkt nawilża skórę i uwalnia ją od wysuszenia i łuszczenia, chroni naskórek przed negatywnymi wpływami środowiska (w tym stresem), utrzymuje napięcie i elastyczność, działa przeciwstarzeniowo, a także ma działanie dekoracyjne.

pędzel do makijażu leżący na owocach

Więcej szczegółów

Przy każdym typie nadwrażliwości należy zaprzestać używania konwencjonalnych kosmetyków i preferować produkty specjalnie zaprojektowane dla alergików. Aby określić swoje indywidualne alergeny, musisz skonsultować się z lekarzem.

Dopiero po pełnoprawnym badaniu lekarskim możesz wyciągnąć ostateczny wniosek o swoim stanie zdrowia i określić substancje i składniki, które mogą ci zaszkodzić. Jeśli zauważysz, że ten lub inny środek nie ma negatywnego wpływu na twoją skórę (w jakiejkolwiek formie), ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego skład. Najprawdopodobniej taki produkt będzie zawierał sztuczne wypełniacze. Skład kosmetyków hipoalergicznych obejmuje tak cenne składniki, jak:

• pantenol;

• woda termalna;

• kaolin;

• naturalne ekstrakty;

• oleje roślinne;

• kwas hialuronowy;

• glicerol;

• lecznicze zioła.

Produkty mogą zawierać niektóre lub wszystkie z powyższych składników. Badając skład konkretnego produktu, należy zwrócić uwagę na to, że nie zawiera on następujących elementów:

• sztuczne aromaty i dodatki aromatyczne;

• konserwanty;

• silikon;

• parabeny;

• barwniki chemiczne;

• elementy rozjaśniające.